U današnjem svijetu, zlouporaba ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju postaje ozbiljan problem, pogotovo kad je riječ o starijim osobama. Brojne prevare i iskorištavanje njihove ranjivosti zahtijevaju našu pažnju i zajedničko djelovanje kako bismo pružili zaštitu našim starijim članovima društva.
Uzimajući u obzir da u praksi postoji zlouporaba instituta ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju na štetu starijih osoba, a u cilju njihove zaštite, uvodi se pet bitnih prijedloga izmjena i dopuna Zakona o obveznim odnosima i Zakona o parničnom postupku koji su prihvaćeni na sjednici Vlade.
Tako je na jučerašnjem predavanju održanom u Udruzi žena Vukovar, Melita Bošnjak iz partnerske organizacije Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, prisutnima govorila upravo o ovoj važnoj temi i upoznala ih sa novim bitnim izmjenama.
Jedna od izmjena je uvođenje Registra ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju koji će se voditi pri Hrvatskoj javnobilježničkoj komori. Registar će omogućiti provjeru jesu li ugovaratelji već sklopili navedene ugovore i koliko njih.
Druga novost je ograničavanje broja ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju na tri.
Po novome, imovina osobe koja traži uzdržavanje ostaje u njezinu vlasništvu do njezine smrti, osim ako ne želi suprotno. Također, u zakonu se mijenja i naziv ugovora o doživotnom uzdržavanju u „ugovor o doživotnom uzdržavanju uz prijenos imovine nakon smrti“ kako bi građani lakše shvatili razliku.
Nadalje, zakonom će se propisati sadržaj uzdržavanja. To znači da će se morati u sklopu tog sadržaja navesti obveza prehrane, higijene i brige o zdravlju.
Zadnja bitna izmjena se odnosi na Zakon o parničnom postupku u kojem će se svi postupci koji se vode radi raskida, utvrđenja ništetnim i radi poništenja ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju odrediti hitnima. Time će se osigurati brže rješavanje ovakvih postupaka.
Zaključno: zaštita starijih osoba od ovakve zlouporabe uključuje stroge zakonske regulative, praćenje provedbe ugovora od strane nadležnih institucija, obrazovanje starijih osoba o njihovim pravima te pravnu podršku kako bi se suprotstavili zlouporabama. Važno je stvaranje svijesti o ovoj vrsti zlouporabe i poticanje društva na osjetljivost prema potrebama i pravima starijih građana.
Predavanje o dosmrtnim i doživotnim ugovorima proveli smo u okviru dvogodišnjeg programa „Superseniori Vukovara“ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.