U današnjem svijetu, zlouporaba ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju postaje ozbiljan problem, pogotovo kad je riječ o starijim osobama. Brojne prevare zahtijevaju našu pažnju i zajedničko djelovanje kako bismo pružili zaštitu našim starijim članovima društva.
Tako je na jučerašnjem predavanju održanom u Udruzi žena Vukovar, Melita Bošnjak iz partnerske organizacije Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, prisutnima govorila upravo o ovoj važnoj temi i upoznala ih sa bitnim izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima u dijelu ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.
U Narodnim novinama br.155/23 objavljene su izmjene i dopune Zakona o obveznim odnosima koje su stupile na snagu 30. prosinaca 2023. Njima su uvedeni novi zaštitni mehanizmi koji bi trebali omogućiti bolju zaštitu primatelja uzdržavanja.
Budući da se u praksi pojmovi ugovor o doživotnom i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju često izjednačavaju, promijenjeni su nazivi ugovora pa je tako naziv ugovora o doživotnom uzdržavanju promijenjen u „ugovor o doživotnom uzdržavanju (uz prijenos imovine nakon smrti)“, a ugovor o dosmrtnom uzdržavanju glasi „ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (uz istovremeni prijenos imovine)“.
Određeno je i ograničenje broja ugovora te je tako dopušteno imati istovremeno sklopljene ugovore o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju s maksimalno tri primatelja uzdržavanja. Svaki sljedeći ugovor koji bi ta osoba sklopila kao davatelj uzdržavanja bio bi ništetan.
Osnovan je i Registar ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju koji se vodi pri Hrvatskoj javnobilježničkoj komori, a u njega se unose podaci o sklopljenim, izmijenjenim i raskinutim ugovorima, kao i podaci o sudskim postupcima koji se pokreću radi utvrđenja ništetnosti, poništenja ili raskida ugovora.
Zakonom se propisuje i nužni sadržaj ugovora kao dodatni instrument zaštite kojim se određuje mjesto stanovanja primatelja uzdržavanja, obveza prehrane, njege i brige o zdravlju primatelja uzdržavanja te zadovoljavanja njegovih ostalih osnovnih životnih potreba.
Kao dodatni instrument zaštite kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju propisana je obveza suca ili javnog bilježnika da pri ovjeri ili sastavljanju ugovora ugovarateljima pročitaju ugovor te ih detaljno i ugovarateljima razumljivim riječima upozore na prava i obveze koje proizlaze iz ugovora. Zatim bi trebali istaknuti razlike između ugovora o doživotnom i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju te ukazati na trenutak prijenosa imovine s primatelja na davatelja uzdržavanja.
Svakako je pohvalno što se, kad je riječ o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju, propisuje da će se njime u korist primatelja uzdržavanja osnovati služnost stanovanja, odnosno osigurava se da osoba koja traži uzdržavanje može stanovati u nekretnini do svoje smrti.
Uz to, primatelj uzdržavanja u slučaju kada daje nekretninu, može odrediti da se u njegovu korist na njoj osnuje stvarni teret uzdržavanja.
Time se uvodi dodatni instrument zaštite primatelja uzdržavanja, ukoliko davatelj uzdržavanja ne poštuje ugovor i ne uzdržava osobu.
Zaključak predavanja: osobama koje tek razmatraju sklapanje ugovora o uzdržavanju te primateljima uzdržavanja koji nisu zadovoljni načinom na koji druga strana izvršava svoje obveze često je potreban pravni savjet. Kao ovlašteni pružatelji besplatne pravne pomoći možete nas kontaktirati na broj telefona 032/421-191 i dobiti sve potrebne informacije kako bi se u što većoj mjeri spriječila zlouporaba ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.
Predavanje o dosmrtnim i doživotnim ugovorima održali smo u okviru dvogodišnjeg programa „Superseniori Vukovara“ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a sufinanciran je sredstvima Grada Vukovara. Program provodimo u partnerstvu sa Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima.