U sklopu aktivnosti Edukacija, savjetovanje, informiranje trogodišnjeg programa Povezana zajednica, u drugoj godini provedbe programa, psihologinja, Jovana Bačić Beljić održala je 3 predavanja na temu „Komunikacije“
Navedena predavanja održala je 15.4.2025. u Udruzi žena Vukovar, 24.4.2025. u prostoru Udruge umirovljenika Bršadin te 29.4.2025., u prostoru Kulturnog centra Općine Borovo.
Komunikacijske vještine su sposobnost osobe da dijeli ili razmjenjuje informacije s drugima uz ispravno razumijevanje primljene informacije.
Komunikacija nije samo puki prijenos informacija nego i ključni alat za izgradnju međuljudskih odnosa.
Komunikacija je temelj suvremenog društva kao i neizostavan dio našeg svakodnevnog života.
Slušanje je sastavni dio komunikacije. Da biste bili dobar komunikator, prvo morate pažljivo slušati drugu osobu.
Kada komunicirate, vaš govor tijela izražava vašu unutarnju osobnost. Dok komunicirate, ne govorite samo verbalno, govori i vaše tijelo stoga treba obratiti pozornost kakve signale šaljete drugoj osobi.
Kroz verbalne i neverbalne oblike, komunikacija nam omogućava da razmjenjujemo informacije, gradimo odnose i rješavamo probleme. Bez obzira radi li se o osobnim, profesionalnim ili kulturnim interakcijama, vještine učinkovite komunikacije igraju ključnu ulogu u postizanju uspjeha i razvoja. Stoga je važno neprestano raditi na razvoju komunikacijskih vještina kako bismo poboljšali svoj život i odnose s drugima.
Ljubaznost i uvažavanje osjećaja druge osobe prirodno će vas učiniti dobrim komunikatorom. U komunikaciji, tolerantnost i podcjenjivanje emocija druge osobe učinit će vaše međusobne razgovore srdačnim i veselim.
Komunikacija je temeljna vještina koja ima ključnu ulogu u svakodnevnom životu a važna je zbog:
- Povezivanja s drugima: Kroz komunikaciju gradimo odnose s obitelji, prijateljima, suradnicima i poslovnim partnerima. Dobra komunikacija stvara međusobno povjerenje i razumijevanje.
- Rješavanja problema: U poslovnim okruženjima, učinkovita komunikacija može pomoći u rješavanju sukoba, koordinaciji timova i donošenju važnih odluka.
- Povećanja produktivnosti: U radnom okruženju, jasna komunikacija može pomoći u postizanju ciljeva, boljoj suradnji između timova i poboljšanju ukupne učinkovitosti organizacije.
- Razvoja osobnih vještina: Komunikacijske vještine, poput aktivnog slušanja, empatije i jasnog izražavanja, pomažu nam da postanemo bolje osobe u privatnim i profesionalnim interakcijama.
Dok komuniciramo mogu se dogoditi i različite prepreke koje mogu otežati učinkovitu komunikaciju, uključujući:
- Fizičke barijere: buka ili udaljenost između pošiljatelja i primatelja.
- Jezične barijere: kada osobe govore različitim jezicima ili imaju različitu razinu poznavanja jezika.
- Emocionalne barijere: kada su osobe preplavljene osjećajima poput ljutnje ili tuge, što može omesti jasno izražavanje i razumijevanje.
- Kulturne barijere: različiti kulturni običaji i vrijednosti mogu dovesti do nesporazuma.
U komunikaciji sa starijima i nemoćnima od komunikacijskih vještina važni su:
- aktivno slušanje
- govor
- opažanje
- poticanje neovisnosti
- strpljenje
- fleksibilnost
- poštovanje i prihvaćanje
Važan utjecaj na komunikaciju sa starijima ima i promjena njihove socijalne uloge. Umirovljenje i slabljenje imovinskog statusa mogu negativno utjecati na samopoštovanje. Starije osobe često same doživljavaju kao stare, neproduktivne, nepotrebne i zamjenjive pa mnogi od njih, u većoj ili manjoj mjeri, gube volju za komunikacijom.
Ne smijemo misliti da se sve osobe određene životne dobi ponašaju jednako te da razumiju na jednak način.
Zašto je važno komunicirati sa starijim osobama?
- Da bismo se naučili strpljenju,
- Da bismo čuli nevjerojatne priče,
- Da bismo se opustili i uljepšali nekome dan,
- Da bismo im pomogli da ostanu mentalno zdravi,
- Da bismo se naučili nesebičnosti,
- Da bismo saznali o mudrosti,
- Da bismo mogli razumjeti i biti zahvalni.
Aktivnost Edukacija, savjetovanje informiranje provodimo u okviru programa “Povezana zajednica” koji financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.