U ponedjeljak, 17. lipnja 2024. godine, u prostoru Udruge umirovljenika „Borovo naselje“ organizirali smo javnu tribinu o nasilju nad starijim osobama i njihovim pravima, a povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijim osobama koji se obilježava svake godine 15. lipnja.
Riječ je o prvoj javnoj tribini, od planiranih dvije s ciljem da ukažemo na važnost zaštite starijih osoba te osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju.
Sa policijskom službenicom za prevenciju PU vukovarsko-srijemske i pravnicom Udruge žena Vukovar razgovarali smo o ključnim pitanjima koja se tiču naših najstarijih sugrađana – njihovoj sigurnosti, dostojanstvu i pravima. Sudionici javne tribine imali su priliku postaviti pitanja i saznati kako se zaštititi u slučaju nasilja te kako ga prepoznati, ali ujedno se i informirati kome se obratiti za pomoć i podršku te koja sve prava imaju žrtve nasilja u obitelji.
Prvi dio javne tribine bio je namijenjen upravo ovom važnom predavanju na temu „Izloženost starijih osoba nasilju u obitelji“ koje je provela policijska službenica za prevenciju.
Policijska službenica je tom prilikom istaknula kako je nasilje nad starijim osobama ozbiljan problem u današnjem društvu, pri čemu je u djelotvornom suzbijanju nasilja nad starijima potrebno djelovati zajednički na svim razinama. Kako ljudi stare, tako se moraju sve više oslanjati na druge kako bi se mogli primjereno brinuti o sebi. Samim time javlja se i mogućnost da će ih netko zlostavljati i/ili iskoristiti. Nažalost takve situacije se mogu dogoditi bilo kome, te mogu doći od bilo koga.
Također je govorila o vrstama nasilja koje osobe starije životne dobi mogu doživjeti te koji su najčešći razlozi neprijavljivanja nasilja. Sudionike je upoznala i koja sve prava imaju žrtve nasilja u obitelji te je na kraju istaknula da nasilje treba prijaviti u slučaju prepoznavanja nekih od znakova nasilje, jer svatko zaslužuje siguran i sretan život.
Zlouporaba ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju postaje ozbiljan problem, pogotovo kad je riječ o starijim osobama stoga je drugi dio javne tribine bio posvećen upravo ovoj značajnoj temi o kojoj je govorila pravnica Udruge žena Vukovar.
Pojasnila je njihovu osnovnu razliku, navela bitne izmjene vezano za navedene ugovore te se osvrnula na Izvješće pučke pravobraniteljice i broj sklopljenih ugovora u protekloj godini.
Govoreći o tome na tribini, podigli smo razinu informiranosti osoba starije životne dobi o njihovim pravima, osnovnim razlikama između ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju koje starije osobe potpisuju kao i opasnostima da zlouporabom tih ugovora ostanu bez svoje imovine. Uvijek savjetujemo oprez i pravno savjetovanje prije potpisivanja ovih ugovora kako bi se u što većoj mjeri spriječila njihova zlouporaba.
Provođenje javnih tribina imaju za cilj informiranje i podizanje razine svijesti što većeg broja starijih osoba o njihovim pravima, njihovoj sigurnosti te o prevenciji zlouporabe ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju.
Javna tribina je organizirana u okviru dvogodišnjeg programa „Superseniori Vukovara“ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a sufinanciran je sredstvima Grada Vukovara. Program provodimo u partnerstvu sa Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima.