Izvor fotografije: www.shutterstock.com
Ljudi starije životne dobi predstavljaju specifičnu, osjetljivu i ranjivu dobnu skupinu, čiji se udio ubrzano povećava i kao takvi predstavljaju moguće žrtve nasilja o čemu se malo govori u javnosti. Udio osoba starijih od 65 i više godina u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske iznosi 20%, odnosno jednu petinu, i taj broj neprekidno raste.
Svjetska zdravstvena organizacija je 2002. godine definirala zlostavljanje starijih osoba kao pojedinačan ili ponavljajući čin ili nedostatak odgovarajućeg postupanja, koje se događa u bilo kojem odnosu očekivanja i povjerenja, a koje starijoj osobi uzrokuje štetu, bol i patnju.
Ono se odnosi na nasilje, maltretiranje i zanemarivanje koje stariji mogu doživjeti od članova obitelji, skrbnika ili djelatnika stručnih službi.
Sprječavanje nasilja nad starima važno je kako bi se starijim osobama mogla omogućiti dostojna starost te unaprijediti kvaliteta njihova života i zato progovorimo o nasilju nad starima, jer i oni su bitni!
Kako bismo doprinijeli smanjenju broja nasilja, svaka osoba starije životne dobi ili bilo koja druga osoba koja sumnja na zlostavljanje ili zapostavljanje trebala bi prijaviti bilo koju vrstu nasilja.
Nacionalnom kampanjom kroz dvogodišnji program „Superseniori II“ želimo upoznati osobe starije životne dobi, ali i širu javnost, s problemom nasilja nad starijim osobama te sprječavanja istog, o oblicima nasilja kao i o nužnosti borbe protiv nasilja nad starijim osobama.
Program „Superseniori II“ financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a provodimo ga u partnerstvu sa Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima.