Ekonomsko ili financijsko nasilje je korištenje novca ili vlasništva starije osobe na nepravedan način ili korištenje imovine starije osobe za vlastitu dobrobit, a može uključivati: prijevare, prisile, krađu novca ili mirovine, financijsku ucjenu, zlouporabu punomoći, prodaju imovine bez pristanka i slično. Kao poseban segment ekonomskog nasilja kojem su starije osobe izložene javlja se zlouporaba ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju.
S ciljem sprječavanja ovakvog oblika zlostavljanja starijih osoba Udruga žena Vukovar je u ponedjeljak, 29. svibnja 2023. godine, organizirala predavanje u suradničkoj Udruzi žena Trpinja na kojem je pravnica Jelica Balog informirala prisutne o osnovnim razlikama ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju te o uvođenju registra ugovora o uzdržavanju čime bi se smanjio broj prevara starijih osoba i zaštitila prava starijih osoba.
Kako stoji u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2022. prema podacima MPU pred sudovima je sklopljen 1.231 ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, dok je prema podacima HJK u 2022. pred javnim bilježnicima sklopljeno 1.604 ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i 4.855 ugovora o doživotnom uzdržavanju, dakle sveukupno 7.690 ugovora o uzdržavanju.
S obzirom na broj sklopljenih ugovora o uzdržavanju, a s ciljem sprječavanja ovakvog oblika ekonomskog zlostavljanja starijih osoba, naša udruga informira starije osobe o osnovnim razlikama ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju organiziranjem čestih predavanja na ovu temu. Pri tome je osobito važno detaljnije unaprijed upoznati one koji se odluče na sklapanje ugovora o pravima, obvezama i mogućim posljedicama. Na taj način i dalje je sklapanje na volji osoba koje odlučuju sklopiti ugovor, no osigurava se da u većoj mjeri osobe budu informirane.
Predavanje o dosmrtnim i doživotnim ugovorima proveli smo u okviru dvogodišnjeg programa „Superseniori Vukovara“ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.