Starenje je prirodan proces u životu čovjeka koji je definiran različitim fizičkim te psihosocijalnim faktorima. “Uspješno starenje” definira se kao sposobnost očuvanja ili daljnjeg razvoja potencijala i aktivnosti i u starijoj životnoj dobi. Naglasak se stavlja na činjenicu da starost nije rezervirana samo za bolesti i nemoć, već je u starijoj životnoj dobi vitalnost itekako moguća, a starije osobe mogu biti izuzetno socijalno aktivne te na razne načine doprinositi boljitku svoje zajednice.
Prema iskazanom interesu korisnika, u drugoj godini provedbe programa, magistra socijalnog rada, Ana Đurkov, predstavnica partnerske organizacije Hrvatskog zavoda za socijalni rad Područni ured Vukovar održala je predavanje na temu Aktivno starenje.
Navedeno predavanje prvo je održala u prostoru Udruge žena Vukovar 28.10.2024., zatim u prostoru Kulturnog centra Općine Borovo 29.10.2024. te 6.11.2024. u prostoru Udruge umirovljenika Bršadin.
Temu je odabrala s obzirom na ciljanu skupinu i veliki udio starog stanovništva, posebice u Vukovarsko-srijemskoj županiji, kako bi prisutnima pokazala na koje sve načine mogu što dulje očuvati svoje mentalne i tjelesne funkcije, te kako aktivno i zdravo starjeti, biti koristan u zajednici te neovisan o tuđoj skrbi.
U nastavku možete pročitati 14 uputa za aktivno, zdravo i produktivno starenje hrvatski model
Aktivno zdravo starenje ne znači samo tjelesnu, psihičku i radnu aktivnost nego i sudjelovanje u društvenim, kulturnim, gospodarskim i drugim aktivnostima i poslovima zajednice u kojoj živi starija osoba te uključuje intergeneracijsku solidarnost i baš iz tog razloga nastojimo za naše korisnike omogućiti aktivnosti koje će biti zanimljive, uključive te korisne za njih.
Navedeno predavanje održali smo u okviru trogodišnjeg programa „Povezana zajednica“, kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike a provodimo ga u partnerstvu sa Hrvatskim zavodom za socijalni rad Područni ured Vukovar.