Izvor fotografije: www.shutterstock.com
Od presudne je važnosti pravovremeno prepoznavanje problema nasilja nad starijim osobama kako bi se doprinijelo smanjenju broja slučajeva nasilja. Postoji niz različitih faktora rizika koji doprinose zlostavljanju starijih osoba, a oni mogu biti:
Individualni, vezani za žrtvu: starije osobe s psihičkim ili fizičkim oštećenjem pod povećanim su rizikom, za razliku od zdravijih osoba. Naime, razina stresa kod osoba koje o njima brinu povećava se s pogoršanjem zdravstvenog stanja onemoćale starije osobe, pogotovo ako se radi o osobama starije životne dobi sa invaliditetom.
Vezani za počinitelja: najčešći zlostavljači su odrasla djeca žrtve, unuci ili rođaci. Stoga više od dvije trećine otpada na članove obitelji koji dnevno skrbe o žrtvama.
Rizični faktori vezani za zajednicu i društvene norme: izolacija starijih osoba, umanjivanje vrijednosti starije osobe u društvu, siromaštvo i nezaposlenost, međugeneracijski sukobi zbog negativnih stavova prema starijima i starosti, slabljenje obiteljskih i socijalnih veza.
Osim prethodno navedenih čimbenika postoji još niz rizičnih faktora koji doprinose zlostavljanju starijih osoba, npr. neki stariji, zbog lošeg zdravstvenog stanja, postanu u potpunosti ovisni o članovima obitelji; povećana izolacija od ostalih ljudi; povećanje kulturnih razlika između generacija u jednoj obitelji; neki član obitelji može financijski ovisiti o starijoj osobi; starija osoba s mentalnim ili fizičkim poteškoćama može doprinijeti povećanju stresa osobe koja o njoj brine. Istraživanja su pokazala da su starije osobe izloženije nasilju u obitelji ako je žrtva ovisna zbog bolesti te ako žrtva živi u obitelji u kojoj postoji povijest nasilnog ponašanja kao i povijest međugeneracijskih sukoba.
Svaka osoba starije životne dobi ili bilo koja druga osoba koja sumnja na zlostavljanje ili zapostavljanje trebala bi prijaviti bilo koju vrstu nasilja kako bi se moglo pravovremeno intervenirati.
Program „Superseniori II“ u okviru kojeg Udruga žena Vukovar provodi Nacionalnu kampanju financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a provodi ga u partnerstvu sa Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima.