Nasilje nad starijim osobama je manje poznat oblik nasilja u obitelji, o njemu se nerijetko govori, a statistike MUP-a su zabrinjavajuće.
Prema podatcima MUP-a za 2020., evidentirano je 1.095 žrtava obiteljskog nasilja prema starijima od 65 godina.
Zanemarivanje potreba starijih osoba, ekonomsko, tjelesno, emocionalno, seksualno nasilje, samo su neki od oblika nasilja koje starije osobe svakodnevno proživljavaju.
Zanemarivanje (nebriga) odnosi se na namjerno ili nenamjerno nepružanje osnovnih uvjeta za život i potrebne njege, a najčešći zlostavljači su članovi uže obitelji.
Zanemarivanje uključuje:
– namjerno ili nenamjerno uskraćivanje hrane, vode, lijekova, odjeće i slično,
– nedostatak osobne higijene,
– nedostatak zdravstvene njege.
Neki od znakovi zanemarivanja su:
– nedostatak sredstava za higijenu,
– česti osipi na koži,
– nagli pad apetita ili dehidracija,
– mršavljenje,
– problemi sa spavanjem,
– prljava ili neprikladna odjeća,
– prljavi ili nesigurni uvjeti života,
– socijalna izolacija.
Od presudne je važnosti pravovremeno prepoznavanje bilo kojeg oblika nasilja nad starijim osobama kako bi se doprinijelo smanjenju broja slučajeva nasilja. Svaka osoba starije životne dobi ili bilo koja druga osoba koja sumnja na zlostavljanje ili zapostavljanje trebala bi prijaviti bilo koju vrstu nasilja policiji, centru za socijalnu skrb ili državnom odvjetništvu kako bi se moglo pravovremeno intervenirati.
Sprječavanje nasilja nad starima važno je kako bi se starijim osobama mogla omogućiti dostojna starost, pružiti materijalna sigurnost te unaprijediti kvaliteta njihova života.
Prekinimo šutnju!
Progovorimo o nasilju nad starijim osobama!
Program „Superseniori II“ u okviru kojeg Udruga žena Vukovar provodi Nacionalnu kampanju osvještavanja javnosti o problemu nasilja nad starijim osobama financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.