Negativni stavovi prema starijima dovode do predodžbe da su starije osobe manje važne u društvu i zajednici, jer se stariji ljudi danas često diskriminiraju, a starost se vezuje za bolest, slabost, gubitak pamćenja, beskorisnost, siromaštvo i izoliranost što dovodi do toga da starije osobe mogu postati česte mete zlostavljanja, zanemarivanja ili iskorištavanja.
Za postupanje u slučaju nasilja nad starijim osobama nadležni su Policija, Državno odvjetništvo i Centar za socijalnu skrb, a pomoć žrtvama pružaju brojne ustanove i nevladine organizacije. Svi stručnjaci, službene osobe, zdravstveni radnici, radnici u ustanovama socijalne skrbi, u vjerskim ustanovama, humanitarnim organizacijama ili organizacijama civilnog društva dužni su prijaviti zlostavljanje nad starijim osobama kako bi se moglo pravovremeno intervenirati te pružiti neposrednu psihosocijalnu pomoć starijoj osobi u cilju zaštite od nasilja.
Starije osobe često ne prijavljuju nasilje dijelom zbog nedovoljne informiranosti o tome što nasilje zapravo jest, ali i dijelom jer su obeshrabreni, boje se osvete ili se osjećaju bespomoćno. Također, sram i strah često su razlozi neprijavljivanja. Stoga je nužno poslušati stariju osobu ili osobu koja o njoj skrbi ili brine, kada nam govori o teškoj situaciji s kojom se suočava. Tada je potrebno reagirati čim postoji i najmanja sumnja na zlostavljanje/zanemarivanje starijih osoba. Također, kako bi se preveniralo zlostavljanje starijih osoba treba educirati što veći broj osoba, neovisno o dobi, o načinima prepoznavanja zlostavljanja/zanemarivanja, te mogućnostima prijavljivanja kako bi se postigao što brži i kvalitetniji odgovor u cilju zaštite starije osobe.
Preporuke za starije osobe kako bi i sami mogli prevenirati nasilje:
– Prvo i najosnovnije, vodite brigu o svom fizičkom zdravlju i svojoj imovini!
– Planirajte svoju budućnost dok ste zdravi i osjećate se dobro.
– Nemojte prepisivati svoju imovinu na nekog samo uz obećanje da će se brinuti o vama i da vas neće smjestiti u dom.
– Kada potpisujete neki dokument budite oprezni. Zamolite nekoga kome vjerujete neka pročita dokument ako vi niste sigurni u njegovo značenje.
– Potražite pravne savjete i pomoć kako napisati pravno valjani dokument u kojem ćete navesti važne činjenice u vezi zaštite sebe i svoje imovine, ukoliko postanete potpuno ovisni o tuđoj pomoći i skrbi.
– Pobrinite se da vaša mirovina dolazi na vaše ime, svoj PIN ne govorite nikome.
– Ukoliko imate problema sa osamljenosti, depresijom, tugovanjem i slično potražite psihološku pomoć kako biste očuvali svoje mentalno zdravlje.
– Njegujte prijateljstva kako s vršnjacima tako i s osoba različite životne dobi.
– Uključite se u socijalni život zajednice putem klubova i umirovljeničkih organizacija kako biste bili aktivni, povezani i informirani. Ukoliko ste aktivni i uključeni u događanja u lokalnoj zajednici zasigurno predstavljate manju metu za nasilnike nego ako ste izolirani od društva.
Osobama starije dobi treba omogućiti život u dobrom zdravlju izgradnjom „prijateljske okoline“ u kojoj je starenje „prilika“, a ne „teret“ za društvo.