Izvor fotografije: https://lupiga.com
Kada se govori o pojavnim oblicima nasilja nad starijim osobama, možemo razlikovati tjelesno, emocionalno, seksualno, financijsko zlostavljanje i zanemarivanje potreba starijih osoba.
Pored spomenutih oblika zlostavljanja osobe starije životne dobi mogu doživjeti i duhovno zlostavljanje koje uključuje:
– korištenje vjere i duhovnosti starije osobe u smislu iskorištavanja,
– manipuliranje i kontroliranje starije osobe,
– ismijavanje njihovih vjerovanja,
– nepoštivanje njihove duhovnosti u smislu ponašanja i tradicije.
Osim navedenog, kada govorimo o nasilju nad starijim osobama razlikujemo i socijalno nasilje koje se događa kada se netko isključuje iz grupnih aktivnosti, ogovara, kada se pričaju laži o nekoj osobi ili nagovaraju druge da se s tom osobom ne druže.
Može uključivati:
– kontrolu kretanja,
– kontrolu aktivnosti,
– ograničavanje socijalnih komunikacija.
Od presudne je važnosti pravovremeno prepoznavanje bilo kojeg oblika nasilja nad starijim osobama kako bi se doprinijelo smanjenju broja slučajeva nasilja. Svaka osoba starije životne dobi ili bilo koja druga osoba koja sumnja na zlostavljanje ili zapostavljanje trebala bi prijaviti bilo koju vrstu nasilja policiji, centru za socijalnu skrb ili državnom odvjetništvu kako bi se moglo pravovremeno intervenirati.
Sprječavanje nasilja nad starima važno je kako bi se starijim osobama mogla omogućiti dostojna starost, pružiti materijalna sigurnost te unaprijediti kvaliteta njihova života.
Prekinimo šutnju!
Progovorimo o nasilju nad starijim osobama!
Program „Superseniori II“ u okviru kojeg Udruga žena Vukovar provodi Nacionalnu kampanju osvještavanja javnosti o problemu nasilja nad starijim osobama financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.